Ako merať hĺbku dezénu pneumatiky?

Zo stránky venovanej pneumatikám vieme, že minimálny dezén letnej pneumatiky je 1,6 mm a zimnej pneumatiky 3 mm pri jazde, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Ako ho však správne zmerať?

dezén pneumatikyPred samotným meraním hĺbky dezénu pneumatiky je dôležité vedieť, že hĺbka dezénu v jednom nepretržitom páse, ktorý zahŕňa stredné 3/4 šírky behúňa po celom obvode pneumatiky, musí byť u letných pneumatík minimálne 1,6 mm, u zimných 3 mm. Na okrajoch pneumatík teda môže byť dezén nižší ako predpísaný. Navyše, každá pneumatika má vo svojich drážkach indikátory opotrebovania. V okamihu, keď je dezén pneumatiky opotrebovaný po úroveň indikátora, je nevyhnuté túto pneumatiku vyradiť. Indikátor je umiestnený na úrovni presne 1,6 mm.

Samozrejme, aj v zime môžete jazdiť na zimných pneumatikách aj keď je ich dezén nižší ako 3 mm. Predpísaná minimálna výška je povinná len v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo sa šmýka.

Bez ohľadu na predpísanú minimálnu výšku však neodporúčame jazdiť na pneumatikách s dezénom nižším ako 4mm!

Ako skontrolovať stav behúňa bez hĺbkomera?

Praktickým pomocníkom pri meraní dezénu môže byť 1 eurová minca, ktorej zlatá obruba po obvode má hrúbku práve 4 mm. Mincu máme kedykoľvek poruke a zmeranie dezénu je záležitosťou niekoľkých sekúnd.

Nezabúdajte však, že pre bezpečnú jazdu sú viac ako dezén dôležitejšie správne nahustené pneumatiky, ktoré majú okrem iného tiež významný vplyv na spotrebu auta a životnosť samotných pneumatík.